postheadericon Kuchenne szafy i szafki

Na pewno szafki, to bardzo ważny element wyposażenia kuchni. Można w nich pookładać naczynia, garnki, sztućce, a także produkty potrzebne do gotowania. Poza tym wraz z kuchennym stołem i krzesłami tworzą pewien określony styl, którego wybór zależy od gustu i upodobań właściciela mieszkania.

Dość często nieco większe szafy kuchenne zajmują przestrzeń od podłogi do blatu czy zlewozmywaka, natomiast nieco mniejsze wiszą powyżej. Jest to dosyć wygodny układ, bo wtedy można odpowiednio porozmieszczać wszystkie rzeczy, które przydają się w kuchni od naczyń, poprzez przyprawy, aż po kosz na śmieci. Na pewno dość istotne jest to, aby szafki były odpowiednio pojemne. Często najlepiej jest zamówić do kuchni meble na wymiar, wówczas można szafki zamontować w takich miejscach i w takiej konfiguracji, że powierzchnia na ścianach będzie zagospodarowana w najlepszy z możliwych sposobów, a wszystkie rzeczy będą mogły być pochowane w szafkach. Poza tym łatwiej wtedy połączyć odpowiednio szafki i sprzęty kuchenne, blat, zlewozmywak czy okap.

Bardzo ważny jest też wygląd szafek kuchennych. Po pierwsze dlatego, że powinny w pełni odpowiadać osobom ich używających, po drugie powinny tworzyć całość z pozostałymi meblami w kuchni, a w końcu warto brać pod uwagę, że kiedy już zamontuje się szafki nie tak prosto jest je wymienić. Kiedy montuje się je na ścianie trzeba też dobrze zastanowić się nad wysokością. Chodzi o to, żeby nie mieć utrudnionego dostępu do tego, co jest dość często używane w kuchni. Całkiem wysoko można umieścić ewentualnie rzeczy które bywają przydatne tylko okazyjnie. Natomiast wówczas na pewno warto zdecydować się na szafki zamykane, bo w przeciwnym razie trzeba się liczyć z częstym odkurzaniem całej ich zawartości. W ogóle dobrze jest, jeśli przynajmniej część szafek jest zamykana, bo nie trzeba wtedy przesadnie dbać o idealne ułożenie wszystkich naczyń i produktów. Dzięki temu zostaje więcej czasu na spokojne przygotowywanie jedzenia. Zdecydowanie przydatne bywają też szuflady. Można w nich trzymać sztućce oraz różne drobiazgi z których korzysta się w kuchni co jakiś czas. Rączki i uchwyty szafek oraz szuflad mogą stanowić ich dużą ozdobę.