postheadericon Jak urządzić małą kuchnię

Okazuje się, że nawet w małej kuchni można spokojnie pomieścić wszystkie niezbędne meble i sprzęt AGD. Trzeba tylko dobrze przemyśleć jak zagospodarować przestrzeń i jakie zastosować sposoby, żeby była w pełni funkcjonalna oraz oczywiście ładna.

Z pewnością jeśli kuchnia jest niewielka warto urządzić ją w jasnych kolorach, dzięki temu będzie wydawała się bardziej przestrzenna. Dość dużą rolę będzie tu odgrywało rozmieszczenie szafek i ich rodzaj. Przede wszystkim nie mogą być zbyt głębokie, bo będą po prostu zajmowały więcej miejsca, a często nie jest to wcale konieczne. Poza tym korzystniej będzie wybrać szafki z drzwiczkami przesuwnymi niż skrzydłowymi. Natomiast najlepiej, aby część szafek kuchennych była otwarta. Jeśli wszystkie będą miały drzwiczki może to w małym pomieszczeniu tworzyć nieco przytłaczający efekt. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę to, że mała powierzchnia kuchni wymaga wieszanie szafek jedna obok drugiej. Nie uniknie się więc efektu zastawienia większości ścian meblami i sprzętami, ale trzeba starać się wprowadzać pewną lekkość, co można uzyskać dzięki odpowiednim materiałom, kolorom i półkom zamiast zamykanych szafek.

Jednak w przypadku bardzo małych kuchni dobrym, a wręcz jedynym rozwiązaniem może okazać się zabudowa kuchni „od stóp do głów”, bo pozwoli to optymalne wykorzystanie miejsca. Jeśli sprzęt AGD będzie wbudowany w meble żaden centymetr kuchni nie zostanie zmarnowany. Jednak wówczas wcale nie musimy być skazani na przytłaczający efekt ciężkości. Warto wprowadzić szklane drzwiczki oraz bardzo jasne kolory. Na pewno przydatne będą takie rozwiązania jak wysuwane blaty. Poza tym trzeba się zastanowić jakie sprzęty kuchenne będą na pewno potrzebne, a z jakich można ewentualnie zrezygnować. Nie należy też stosować zbyt dużej ilości elementów dekoracyjnych. Oczywiście w małych pomieszczeniach nie ma mowy o stole kuchennym, ale zawsze można zastanowić się nad przebiciem ściany do pokoju i stworzeniem kuchni otwartej. Wszystko zależy od tego, co kto lubi. Są osoby, które mogą czuć się w małej kuchni bardzo dobrze, bo z pewnością tego typu pomieszczenia bywają wyjątkowo przytulne.